obnova_eu_logo_500px

Posledné správy - august 2020

Kachľovka s charizmou sochy

Kachľovka s charizmou sochy
Na stavbu novej hradnej kachľovej pece sme mali exkluzívny tím skúsených kachliarov a zručných pomocníkov. Plán bol do detailov premyslený. Nielen koncepcia  vizuálne zaujímavej dvojplášťovej akumulačnej pece, ale aj jej technické riešenie, ktoré bolo „naštelované“ na špecifické hradné podmienky.

Kachliarske story

Kachliarske story
Objav črepu, zlomku keramickej zelenej renesančnej kachlice bol prekvapením pre celý tím, ktorý spolupracuje na obnove hradu Uhrovec.

Schodiskový rébus

Schodiskový rébus
Príprava obnovy hospodárskej  budovy hradu Uhrovec vyžadovala viacero rozhodnutí. Zásadnou otázkou bolo AKO a KDE umiestniť nové schodisko tak, aby obnovená časť hradu mohla spoľahlivo  fungovať.

Symbolika špirály píniovej šišky

Symbolika špirály píniovej šišky
Píniová, alebo borovicová šiška je nenápadný, prehliadaný architektonický detail, ktorý má zaujímavú symboliku. Motív šišky obľubovali  významné civilizácie a kultúry  v Egypte, Grécku, Rímskej ríši, Indii,  Číne či Indii.

Romantická scenéria

Romantická scenéria
Ešte v 30.rokoch 20. storočia bolo romantickým zážitkom vstupovať do Banskej Štiavnice Piargskou bránou. Hneď za zaklenutým podbráním sa otváral  skvelý pohľad na neskorogotický Frauenbergský kostol.

Okná so "surovým" sklom

Okná so "surovým" sklom
Koncept, charakter nových konštrukcií aj stavebných detailov, ktoré pribúdajú v rámci obnovy ruín hradu sú je potrebné dobre zvážiť. Nevhodné zásahy môžu dlhodobo narušiť výraz objektu. Pri obnove hradu Uhrovec  si pochvaľujeme tímové riešenia, ktoré sú výsledkom tvorivých diskusií s pamiatkarmi, „hradológmi“, expertmi našej spoločnosti https://www.obnova.eu/ a kolegami z o.z. Hrad Uhrovec https://www.hraduhrovec.sk/.

Dubové okenné puzzle

Dubové okenné puzzle
Pred výrobou  okenných rámov a výplní hospodárskej budovy hradu Uhrovec bola opäť dôležitá prípravná  fáza. Podrobne sme spolu s projektantom preskúmali pôvodné okenné záklenky hradných murív, dokumentovali všetky stopy, indície po predchádzajúcich historických okenných výplniach.

Hradné dvere

Hradné dvere
Nadčasové dvere... o to sme usilovali, aby nové hradné dvere na Hrade Uhrovec mali takúto charakteristiku. Nadčasovo jednoduché, odolné, pripravené do „hradnej“ služby s perspektívou  storočí. Plné dvojité dverné krídlo je vyrobené z masívu z červeného smreku.
facebook twitter instagram youtube 
MailPoet