obnova_eu_logo_500px

Posledné správy - november 2020

Prototyp barokového okna

Prototyp barokového okna
V našom ateliéri sa nikdy nevznášala vôňa lepidla, OSB či MDF dosiek. Všade vonia ihličnaté ale aj listnaté rezivo. Rovnako sa nevenujeme nábytkovému stolárstvu ale realizujeme atypické umelecko-remeselné stavebné stolárstvo. Pokochajte sa prípravou prototypu okna, ktoré zapadne do pôvodne stredovekého domu, ktorý momentálne obnovujeme.

Sklomaliarska voľná tvorba

Sklomaliarska voľná tvorba
Sklomaliarska voľná tvorba Kreatívnou programovou bodkou kurzu obnovy vitráží bola voľná disciplína. Maľba na sklo, podľa vlastných námetov, predlôh.  Lektor Tonda (Antonín Petr Novotný) zo špeciálnych sklomaliarskych práškových pigmentov a arabskej gumy namiešal primeranú konzistenciu farebnej pasty. Farbu bolo možné riediť kvapkami kvalitného terpentínového oleja. Po zaschnutí na skle, sa farebné plochy a linky dali upravovať, škrabať, štruktúrovať, textúrovať. Kurz, ktorý …

Číslo popisné: 22

Číslo popisné: 22
Výroba  vitráže, ktorá vznikala počas remeselného  kurzu smerovala do finále. Vitráž bude čoskoro umiestnená v nadsvetlíku vstupných dverí do Centrálky – banskoštiavnického centra stavebného dedičstva. Objekt má popisné číslo 22. Pred realizáciou záverečného detailu - sklomaľby typografie sa zhotovila šablóna. Písmo sa nanášalo na dokonale vyčistený a odmastený povrch skla. Napokon sme použili naše ľanové farby  www.lanovefarby.sk a opäť sme otestovali ich …

Tréning trpezlivosti

Tréning trpezlivosti
Výtvarný koncept vitráže, ktorá vznikala počas remeselného kurzu obnovy vitráží bol jednoduchý. Šesťuholníkové časti recyklovaných sklíčok tvorili základ. Neutrálnu sieť. Kompozičným dekoratívnym ťažiskom vitráže sa stala kruhová plocha v centre plochy. Na jej zvýraznenie, sa použili farebné a štruktúrované sklíčka, ktoré výraz koncepcie oživili. Inak ako presne, precízne a dôsledne sa na vitráži pracovať nedá. Účastníci kurzu si otestovali svoju …

Drevené leštenie

Drevené leštenie
Proces výroby vitráže vrcholí zaujímavou scénou.  Vitráž už tvorí kompaktný celok, olovená sieť drží spoľahlivo pohromade, olovo je pocínované. Vo finále sa uplatňuje prastarý recept odmastenia vitráže. Najprv jedna strana, potom druhá. Povrch sa jemne pokropí naftou alebo petrolejom.  A potom to príjde.

Cizelácia

Cizelácia
Najzraniteľnejším elementom vitráže paradoxne nie je sklo (pochopiteľne ak si odmyslíme agresívnych vandalov - sklorozbíjačov), ale sieť olovených rámov vitráže. Životnosť, kondícia, vlastnosti olova sa klimatickými vplyvmi menia, degradujú.

Keď vitráž rastie

Keď vitráž rastie
Skúsenosť, remeselná erudícia lektorov  Tondu a Kláry na Banskoštiavnickom kurze obnovy a údržby vitráži bola základom výborného mikro pracovného tímu, ktorý sa počas kurzu vyformoval. Obaja boli skvelými, zohratými majstrami.

Stôl je alfa a omega

Stôl je alfa a omega
Prioritnou požiadavkou lektorov Banskoštiavnického kurzu obnovy a údržby vitráže bolo, aby dielňa mala kvalitné drevené pracovné stoly. Ich dôležitosť pre prácu vitrážistu sme pochopili hneď pri odštartovaní kurzu.

Kreatívna recyklácia

Kreatívna recyklácia
Pri realizácii našich projektov a kurzov www.obnova.eu cielene uvažujeme, ako staré konštrukcie a materiály znovu použiť. Obnovu vnímame komplexne, nielen ako kultúrno – historickú zodpovednosť, ale aj motiváciu na použitie ohľaduplných riešení vo vzťahu k prírode, k planéte.
facebook twitter instagram youtube 
MailPoet