obnova_eu_logo_500px

Posledné správy - apríl 2021

Výber z našich filmov

Výber z našich filmov
Pripravili sme pre vás výber videí z našich projektov, spoluprác, ale aj tie ktoré sme produkovali sami. Stránku priebežne dopĺňame. Momentálne na nej nájdete filmy zo série Oživené pamiatky – tradičné remeselné postupy, videa z našej produkcie a koprodukcie, filmy o nás, výber reportáží z pamiatok a filmy k naším Ľanovým farbám. Viac na: https://www.obnova.eu/blog/video/

Letná škola: Ochutnávka tradičných remesiel - kováčstvo

Letná škola: Ochutnávka tradičných remesiel - kováčstvo
https://www.youtube.com/watch?v=Udvd6HhoN3Q Centrum stavebného dedičstva – Centrálka v Banskej Štiavnici pripravuje pravidelne podujatie letná škola s názvom „Ochutnávka tradičných remesiel“. Letná škola je zameraná na oboznámenie sa s niekoľkými tradičnými stavebnými remeslami, ktoré sú potrebné pri obnove architektonických pamiatok a v oblasti špecializovanej tzv. ekologickej výstavby: tesárstvo, stolárstvo, štukatérstvo, kamenárstvo, kováčstvo.   Už celé roky sa konštatuje vymieranie tradičných remeselných zručností …

Video: Tiene ruín - Mauzóleu Rakovských v Rakove

Video: Tiene ruín - Mauzóleu Rakovských v Rakove
Minulý rok v júni sme spolu s RTVS spolupracovali na časti cyklu Tiene ruín venovanej Mauzóleu Rakovských v Rakove. Po spracovaní začal cyklus o zabudnutých a zdevastovaných pamaitkach Slovenska práve dielom o Rakove na Dvojke. https://www.youtube.com/watch?v=w9egyWH6DqI&t=9s Viac: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/17188/263768#841

Oživené pamiatky - tradičné remeselné postupy - Replika historického okna

Oživené pamiatky - tradičné remeselné postupy - Replika historického okna
Film zo serie: Oživené pamiatky: Vo filme budete vidieť postup výroby repliky historického okna od jeho začiatku až po finálny produkt. Podľa požiadavky majiteľa bolo zasklené izolačným dvojsklom, ktorého použitie sa v súčasnosti stáva štandardom. Okno bolo vyrobené pre objekt tzv. Baumgartnerovho domu v Banskej Štiavnici. Okrem iného uvidíte aj repliky historických kastlových okien nie len v rámci Banskej Štiavnice, ale aj v Bratislave, Kremnici a v citlivo obnovenom dome bývalej jezuitskej lekárne v obci Štiavnické Bane.  Autorom a realizátorom projektu Oživené pamiatky je Shape Production s.r.o. generálnym partnerom je spoločnosť Obnova s.r.o. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

RTVS odvysiela Tiene ruin

RTVS odvysiela Tiene ruin
Minulý rok v júni sme spolu s RTVS spolupracovali na časti cyklu Tiene ruín venovanej Mauzóleu Rakovských v Rakove. Po spracovaní štartuje cyklus o zabudnutých a zdevastovaných fabrikách a podnikoch Slovenska práve dielom o Rakove už túto sobotu o 8:25 na Dvojke.

Oživené pamiatky - tradičné remeselné postupy - Vápenné omietky

Oživené pamiatky - tradičné remeselné postupy - Vápenné omietky
Film zo serie: Oživené pamiatky: Film vás uvedie do základnej problematiky týkajúcej sa vápenných technológii. Uvidíte spôsob spracovania vápna od jeho hasenia v tzv. horúcej kope až po omietanie a povrchovú úpravu muriva počas rekonštrukcie tzv. Baumgartnerovho domu v Banskej Štiavnici. Vápenné omietky jednoznačne patria k historickým objektom. Murivá nimi upravené dávajú domu jedinečnú atmosféru ako v exteriéry, tak aj v jeho interiéry. Dôkazom sú zreštaurované fasády domov lemujúce ulice centra Banskej Štiavnice, vidiecke domy v obci Brhlovce a interiér príkladne zrekonštruovaného domu v obci Štiavnické Bane. Autorom a realizátorom projektu Oživené pamiatky je Shape Production s.r.o. generálnym partnerom je spoločnosť Obnova s.r.o. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Oživené pamiatky - tradičné remeselné postupy - Obnova drevených konštrukcií

Oživené pamiatky - tradičné remeselné postupy - Obnova drevených konštrukcií
Film zo serie: Oživené pamiatky: Vo filme uvidíte prácu tesárov, ktorí sa pri rekonštrukcii pamiatok nevyhýbajú používaniu súčasných tesárskych nástrojov akými sú motorová píla alebo vŕtačka. Finálnu povrchovú úpravu však dosahujú tradičnými nástrojmi, teda hoblíkom a dlátom, čím výslednému tesárskemu prvku, napr. protéze, zabezpečia autentický vzhľad jednotne pôsobiaci s historickým originálom. Prácu tesárskych majstrov ilustrujú zábery z rekonštrukcie zvonice gotického kostola sv. Anny v Liptovskej Anne a krovu na budove mestského úradu v Banskej Štiavnici. Autorom a realizátorom projektu Oživené pamiatky je Shape Production s.r.o. generálnym partnerom je spoločnosť Obnova s.r.o. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Oživené pamiatky - tradičné remeselné postupy - Kamenné exteriérové dlažby

Oživené pamiatky - tradičné remeselné postupy - Kamenné exteriérové dlažby
Film zo serie: Oživené pamiatky: Kameň, ako prírodný materiál, je tým najprirodzenejším doplnkom historických centier miest. Povrchy chodníkov, ciest a dvorčekov sú vďaka nemu v akejsi symbióze s okolitým prostredím. Podľa požiadaviek majiteľa alebo spôsobu užívania dlažby rozlišujeme jej niekoľko druhov o čom sa dozviete aj v samotnom filme. Prácu majstrov dláždičov ilustrujú zábery z dláždenia Palárikovej ulice v Banskej Štiavnici, vydláždené ulice historického centra Kremnice, podbránie zámku v Hlohovci a rôzne druhy kamennej dlažby v Spišskej Sobote (Poprad). Autorom a realizátorom projektu Oživené pamiatky je Shape Production s.r.o. generálnym partnerom projektu je Obnova s.r.o. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
facebook twitter instagram youtube 
MailPoet