MODRÁ | farba

Polodrahokam lapis lazuli (prírodný modrý ultramarín) bol dlhé obdobie jediným dostupným zdrojom čisto modrého pigmentu. Bol taký drahý, že sa používal iba v umeleckej tvorbe. Keď na začiatku 19. storočia vyrobili syntetický variant lapis lazuli (syntetický ultramarín), vzrástlo aj používanie modrej farby, predovšetkým pri výrobe tapiet. Na začiatku 19. storočia sa začali vyrábať aj kobaltová modrá a parížska modrá. V 30. rokoch 20. storočia sa začal používať organický pigment Monastral blue (ftalocyanínová modrá).

Modré odtiene ľanových farieb vyžadujú viac údržby ako iné odtiene. Najstabilnejším pigmentom je kobaltová modrá. Je drahý a preto je cena za liter farby v porovnaní s inými často vyššia. Avšak, skôr ako by ste sa nechali odradiť cenou, zvážte si nasledovné fakty. Kobaltová modrá farba sa zriedka používa na fasády, väčšinou sa ňou natierajú okná, dvere a podobne. Predstavte si, že chcete natrieť 10 okien. Budete potrebovať maximálne 1 liter na tri vrstvy náteru. Ak jeden liter farby stojí 110 €, tak náklady na natretie jedného okna budú 11 €. Vedeli by ste nájsť na okne ešte niečo, čo by bolo také lacné?

Ultramarínová modrá je citlivá na kyseliny prítomné vo vzduchu. Toto môže byť problémom, pretože pigment sa čiastočne zmení na sadru a vybledne. Dnes používame zapuzdrený ultramarínový pigment, ktorý ho chráni pred týmito kyselinami. Okrem modrých pigmentov používame v našich modrých farebných odtieňoch aj čiernu, umbru, oker a bielu. Výsledkom zmiešania čiernej a bielej sú jemné modré tóny, ktoré sa zvyknú označovať aj ako „poor- man’s blue“ (modrá farba chudobných).

http://www.lanovefarby.sk/obchod/kategoria/lanove-farby/exterier-interier/modra/

_