Stanovisko pre médiá k rozobraniu fary v Žiline

Poskytli sme stanovisko pre médiá (SME, Pravda, Slovenský rozhlas) k rozobraniu fary v Žiline.

Starú faru rozobral bager

SME / 7. júla 2008  21:08

Postup pri rozobratí budovy Starej fary na Farských schodoch v centre Žiliny dá mesto prešetriť.

ŽILINA. Budovy na Farských schodoch v centre Žiliny zbúrali vrátane Starej fary, ktorá bránila výstavbe obchodného centra za 1,2 miliardy korún (39,83 milióna eur). Krov fary rozobrali ručne, o múry sa postarali bagre, sutinu ešte včera odvážali nákladné autá. Začiatkom mesiaca sa pritom mesto, investor, farnosť a historici dohodli, že budovu historicky cennej fary rozoberú a opätovne postavia na pôvodnom mieste.

Nehnuteľnosť v pamiatkovom území bola bodom sváru, odkedy tu chce George Trabelssie, spájaný s Jánom Slotom postaviť obchodné centrum. Vlastníkovi – cirkvi ponúkol za budovu nové priestory. Ministerstvo kultúry však Starú faru vyhlásilo za národnú kultúrnu pamiatku. Farnosť Žilina sa proti tomu odvolala.

„Odvolanie má odkladný účinok a vyhlásenie za pamiatku nie je ešte právoplatné,“ povedal Ladislav Stromček, generálny vikár Žilinskej diecézy.

Majú ju postaviť znovu

Stavebníkovi prikázali postupné rozobratie fary, zdokumentovanie, uskladnenie segmentov v depozite, následné dovezenie späť a poskladanie fary do pôvodného tvaru. Zásadným bol zákaz asanácie.

„Povolením je zadefinované, že nosné múry, klenby a murivo z nosných múrov sa musí vrátiť nazad. Takisto fasáda má vyzerať tak ako pred rekonštrukciou,“ povedal žilinský primátor Ivan Harman. Ak stavebník niečo z toho porušil, dostane sankciu.

Michal Hrčka z firmy Obnova, ktorá sa zaoberá komplexnou obnovou pamiatok, si myslí, že takto rozobratý materiál sa dá sčasti použiť. „Je to pôvodný autentický materiál, z ktorého sa dá poskladať kópia pamiatky. Jedinečnosť a dobové princípy stavebníctva už však nikto nenavráti,“ povedal.

>>> pokračovanie

Rozloženie fary môže pamiatku pochovať

Pravda / 3. júla 2008  21:08
Nitrianski archeológovia vykonávajúci prieskum územia pod budúcim nákupným centrom objavili v tesnom susedstve fary zvyšky stredovekého Žilinského hradu. Podľa Štanského ide o najvýznamnejšie nálezy, aké sa kedy v Žiline našli. Pod farou vraj môžu byť ešte cennejšie.

Poslanec Žiliny a architekt Dušan Maňák (nezávislý) upozorňuje, že mesto zvolilo najdrahší a technologicky najkomplikovanejší variant. „Až to zaváňa špekuláciou, že to už nikto nechce postaviť naspäť.“

Faru vytvorili naši predkovia z kameňa, pálenej, ale aj nepálenej tehly. „Je reálne ju rozobrať a znovu postaviť. Už to však nebude pamiatka, ale paškvil,“ reaguje na rozhodnutie mesta Žiliny Michal Hrčka, šéfredaktor servera obnova.sk a odborník zaoberajúci sa obnovou pamiatok. Zvolený postup považuje za násilný.

>>> pokračovanie

_