Kontakty

Obnova s.r.o.
A. Kmeťa 12
SK-96901 Banská Štiavnica

+421 948 900 229, +421 907 344 743
+421 45 228 9975, +421 911 319 749

eMail, web a IM

obnova@obnova.eu
kancelaria@obnova.eu
stiavnica@obnova.eu
martin@obnova.eu

ICQ: 564781606, SKYPE: obnova.eu

Ochutnávka tradičných remesiel

Pracujete v školstve?

Katalóg ľanových farieb

Prekladáme pre vás katalógy a iné dokumenty týkajúce sa ľanových produktov. Dovtedy si prezrite katalóg v anglickom jazyku. Podrobnosti tu: http://www.obnova.eu/farby

Ocenený projekt Ekocentrum, Hrubý šur

Od roku 2010 organizuje AINova každoročne súťaž o príkladne obnovenú stavbu, prvé tri roky v rámci Malokarpatského regiónu, počínajúc rokom 2013 v celom Bratislavskom kraji. Cieľom súťaže je popularizácia témy obnovy tradičnej architektúry a tiež poukázanie na skutočnosť, že kvalita prostredia, v ktorom žijeme a starostlivosť oň je záležitosťou celej spoločnosti. Uvedené projekty chcú dať podnet na zamyslenie, poskytnúť kreatívne nápady ďalším stavebníkom, a tiež oceniť snahu o zachovanie, obnovu a využívanie pre región typického, nie vždy pamiatkovo chráneného stavebného fondu. Nominované projekty obnovy sú jednak hodnotené odbornou porotou, jednak sú uverejňované na web stránke www.ainova.sk/ocenenie, kde verejnosť môže vždy na jeseň hlasovať za favorizovaný objekt.

pf 2017

Vsetko dobre v novom roku 2017 > http://www.obnova.eu/pf

Pokračujeme v záchrane nášho kultúrneho dedičstva

Obnova získala v roku 2015 ocenenie Dobrý partner komunity. Projekt Pamätáme na pamiatky šíri osvetu o kultúrnom dedičstve. Prečítajte si článok a tohtoročnom smerovaní:
http://www.zodpovednepodnikanie.sk/clanok/michal-hrcka-nadalej-pokracujeme-v-zachrane-nasho-kulturneho-dedicstva/2101

TA3: Krupina zachránila hrobku pred zrútením

Pozrute si reportáž Televízie TA3…

V Krupine sa podarilo zachrániť jednu z dvoch vzácnych hrobiek, v ktorej sú pochovaní niekdajší krupinskí richtári. Pre havarijný stav jej totiž hrozilo zrútenie. Peniaze vyčlenilo nielen mesto, ale časť získali aj zo zbierky obyvateľov. Zároveň ju dostali aj do zoznamu kultúrnych pamiatok a pomôcť tak môže aj štát.

Ekocentrum ArTUR v Hrubom Šúre sútaži

Občianske združenie ArTUR, ktoré sa dlhodobo venuje udržateľnému staviteľstvu, obnove a bývaniu, kúpilo v r. 2012 s pomocou verejnej zbierky a sponzorov starú ľudovú školu v Hrubom Šúre za účelom jej záchrany, obnovy, a tiež jej ďalšieho využitia na vzdelávacie aktivity. Murovaný objekt bývalej školy čase kúpy už niekoľko rokov chátral a bol odsúdený na zánik.

Krupina zachránila vzácnu hrobku pred zrútením

„Práce na hrobke sa tento rok týkajú predovšetkým úpravy korunnej rímsy, vrátane tympanónov, rekonštrukcie reliéfov v nich, tiež kordónovej rímsy a priestoru medzi nimi,“ povedal historik krupinského Múzea A. Sládkoviča Miroslav Lukáč. Čiastková obnova však pomohla predovšetkým zachrániť hrobku pred zrútením, záchranné práce vidieť aj na obnovených rímsach či streche. „Práce sa zameriavali hlavne na odvrátenie havarijného stavu hrobky, ale aj úpravu omietok. Tento rok bude vyrobená aj replika kríža, ktorý, žiaľ, v minulom roku niekto odcudzil,“ dodal Lukáč.

Koniec kultúrneho pesimizmu

Prečítajte si blog “Koniec kultúrneho pesimizmu: sila ľudí na Slovensku” o konferencii Komu patria pamiatky, ale aj dlhodobom úsilí ľudí v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva na Slovensku od hlavnej rečníčky konferencie pani Catherine Leonard – vedúcej sekretariátu International National Trusts Organisation (INTO) so sídlom v Londýne.  Spolu s ďalšími: Graham Bell (Europa Nostra), Richard Williams (National Trust UK), Noémie Caillat (Union Rempart a INTO, Francúzsko) Martin Kováč (ECAV a Narodný trust SK), Tamara Reháčková (Narodný trust SK), Michaela Kubíková (Narodný trust SK), Pavel Fabian (Obnova.eu/.sk), Michal Hrčka (Obnova.eu/.sk)  si prezreli v Banskej Štiavnici aj naše Centrum stavebného dedičstva – Centrálka.

Odkaz na blog: https://intoorg.org/26703

Aktuálne fotografie z terénu aj na FB

Aktuálne fotografie z terénu aj v albume obnova_life na našom Facebook profile. Výber nižšie.

Konferencia: Komu patria pamiatky?

Dňa 9.11.2016 sa bude v Bratislave konať medzinárodná konferencia “Komu patria pamiatky?”. Cieľom konferencie je prezentácia rôznych efektívnych modelov spolupráce pri starostlivosti o pamiatky zo Slovenska i zo zahraničia. Predstavený bude aj celosvetový model “Navždy, pre každého” Národného Trustu pre Anglicko, Wales a Severné Írsko, ktorý vznikol v roku 1895 a dodnes slúži ako zdroj inšpirácií pre vznik nových mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú ochrane a zmysluplnému využívaniu pamiatok. Za portál Obnova.sk odprezentuje systém financovania pamiatok na Slovensku náš zástupca.

Naše produkty na Denkmal 2016

Naše produkty na veľtrhu Denkmal 2016 od 10. do 12. novembra v Lipsku, Nemecko. V Hale 2, miesto E02/E04.

Technologické postupy – video návody

Dnes sme na našom YouTube kanáli pridali nové videá k materiálom a náradiu ktoré predávame: https://www.youtube.com/channel/UCkJTJ47b6h-c-bIiA5QYaoA

Exkurzia pre študentov architektúry

Na objekte “starej pošty” v Banskej Štiavnici sme realizovali pre študentov architektúry, detašovaného pracoviska FA STU exkurziu s krátkym výkladom.

Kurz: vápno a vápenná malta

Pozývame vás na kurz určený pre remeselníkov, ktorí sa chcú naučiť základy práce s vápennými technológiami. Naučíte sa čo to vápno je ako sa získava, vyrába a spracováva. Ako sa z vápna vyrábajú rôzne produkty: nátery, omietky a malty. Vyskúšate si techniky práce s vápennou maltou a nanášanie omietky rôznym spôsobom. Počas kurzu bude prebiehať na tom istom objekte ukážka profesionálnej štukatérskej práce, reštaurovanie okien a zúčastníte sa aj dvoch exkurzií a prednášok. Po skončení kurzu získate potvrdenie o absolvovaní.

Ľanové farby skladom

Prva paleta farieb uz dorazila. Pracujeme na elektronickom katalogu. Dovtedy mozete objednavat na shop@obnova.eu

Nočná pyramída o pamiatkach

Dnes v Nočnej pyramíde na Rádiu Slovensko hovorime o oživovaní pamiatok, tradičných materiáloch a o inom čo nás napadne. Naživo Kata Martinková a Mišo Hrčka od 22:20 do 24:00.

Letná škola remesiel 2016 – hlina

Pozývame vás na každoročný kurz určený pre študentov stredných a vysokých škôl v príbuzných odboroch v oblasti konzervácie a remeselnej obnovy pamiatok. V tomto roku bude kurz zameraný na spoznanie hliny ako tradičného materiálu. Naučíte sa čo hlina je a ako si z nej pripraviť maltu a zhotoviť omietku na drevenici. Počas kurzu bude prebiehať na tom istom objekte ukážka pokládky slamenej krytiny, do ktorej sa budete môcť čiastočne zapojiť.

Fotoreport: Aktuálne z terénu

Aktuálne fotografie z terénu za posledné obdobie.

Hľadáme Brigádnikov – Študentov!

Pokiaľ máte chuť sa naučiť počas leta tradičné remeslá a technologické postupy a popri tom spoznať zaujímavých ľudí a miesta v platenej pozícii, neváhajte a pošlite nám pár základných informácií o sebe. Pripojte sa tak k ostatným mladým ľudom, ktorí každoročne brigádujú na historických objektoch. Pre všetkých zabezpečujeme dopravu a ubytovanie a na niektorých lokalitách aj stravu. Zašlite nám požadované údaje a my vás budeme kontaktovať.

×

Novinky eMailom z oblasti obnovy, rekonštrukcie, konzervácie a reštaurovania pamiatok.

Novinky sú zasielané maximálne 1x za mesiac.