Chrám bohyne MINERVY/OBHLIADKA LR#04

🔹Chladn├Ż febru├írov├Ż de┼ł v roku 2008 iba zv├Żraz┼łoval naru┼íen├Ż stavebno-technick├Ż stav chr├ímu bohyne MINERVY. Poveternostn├ę vplyvy, dlhodob├í absencia z├íkladnej ├║dr┼żby a funk─Źnej stre┼ínej krytiny ─Źi zav─║hanie od┼ítartovali viacer├ę syst├ęmov├ę poruchy stavby. Najm├Ą v─Ćaka kvalite p├┤vodn├Żch kamenn├Żch prvkov (st─║py, preklady, schodiskov├ę stupne) d├┤sledky pretrv├ívaj├║cich por├║ch nesp├┤sobili e┼íte z├íva┼żnej┼íie ÔÇ×zraneniaÔÇť chr├ímu.

🔹CIE─ŻOM prvej obhliadky na┼íim t├şmom bola podrobn├í DIAGNOSTIKA stavu objektu, zameran├í na identifik├íciu pr├ş─Źin por├║ch, ich rozsahu, anal├Żza uplatnen├Żch materi├ílov a pou┼żit├Żch p├┤vodn├Żch technol├│gi├ş ─Źi sekund├írnych ├║prav. V d├┤sledku zatekaj├║cej strechy boli po┼íkoden├ę viacer├ę kon┼ítrukcie, ale najm├Ą dreven├ę prvky strechy. Vzl├şnaj├║ca vlhkos┼ą a nevyhovuj├║co sp├ídovan├Ż ter├ęn okolia v├í┼żne po┼íkodili zadn├║ murovan├║ tehlov├║ stenu i bo─Źn├ę kamenn├ę podmurovky a z├íklady schodiska. Na schodisku sa u┼ż prejavovali poruchy stability, polohy viacer├Żch stup┼łov boli posunut├ę.

🔹Na p├┤doryse v├Żsledkov diagnostiky objektu sme mohli formulova┼ą a pripravova┼ą Z├üMER OBNOVY chr├ímu. V├ŁCHODISK├ü: syst├ęmovo odstr├íni┼ą pr├ş─Źiny vzniku por├║ch, p├┤vodn├ę kon┼ítrukcie a detaily zachova┼ą a obnovi┼ą v maxim├ílnej miere. A ako inak: pri obnove uplatni┼ą tradi─Źn├ę technol├│gie, materi├íly. Nevyhnutn├ę doplnky zrealizova┼ą s d├┤razom na ich reverzibilitu a celistvos┼ą v├Żrazu objektu.

🔹Fotografie z prvej obhliadky chr├ímu p├┤sobivo ilustruj├║ melancholick├║ atmosf├ęru parku v predjar├ş. Ale ─Ćal┼íie pretrv├ívanie naru┼íen├ęho stavu chr├ímu, by u┼ż na jeho architektonick├ę hodnoty malo devasta─Źn├ę d├┤sledky. Pr├şprava obnovy chr├ímu sa preto rozbehla na pln├ę obr├ítky.

_