Píniové šišky pripravené

Motív píniovej šišky dekoroval barokovú strešnú atiku Piargskej brány. Pôvodné prvky sa žiaľ nezachovali. V ateliéri našej spoločnosti sme pripravili po náročnom prieskume prameňov a analógií ich tvarovú rekonštrukciu. Čoskoro dôjde k definitívnemu prinavrátenie na atiku Piargskej brány. Výraz objektu bude opäť celistvejší, obnova pokračuje po špirále…
Píniová, alebo borovicová šiška je nenápadný, prehliadaný architektonický detail, ktorý má zaujímavú symboliku. Motív šišky obľubovali významné civilizácie a kultúry v Egypte, Grécku, Rímskej ríši, Indii, Číne či Indii.
Borovica je jedným z najstarších rastlinných druhov na zemi. Píniová šiška je z evolučného hľadiska predchodca kvetenstva. Štruktúra šišky je fascinujúco, dokonale usporiadaná špirála. Borovicová šiška starým kultúram symbolizovala plodnosť, silu, nesmrteľnosť, poznanie, spojenie s duchovnou silou. V kresťanskej európskej kultúre symbol šišky znovu objavila renesancia. V barokovej architektúre bola štylizovaná píniová šiška obľúbeným dekoratívnym prvkom na štítoch domov, pilieroch, portáloch, balustrádových zábradliach.
_