Symbolika špirály píniovej šišky

Píniová, alebo borovicová šiška je nenápadný, prehliadaný architektonický detail, ktorý má zaujímavú symboliku. Motív šišky obľubovali  významné civilizácie a kultúry  v Egypte, Grécku, Rímskej ríši, Indii,  Číne či Indii.

Borovica je jedným z najstarších rastlinných druhov na zemi. Píniová šiška je z evolučného hľadiska predchodca kvetenstva. Štruktúra šišky je fascinujúco, dokonale usporiadaná špirála. Borovicová šiška starým kultúram symbolizovala plodnosť, silu, nesmrteľnosť, poznanie, spojenie s duchovnou silou. V kresťanskej európskej kultúre symbol  šišky znovu objavila renesancia. V barokovej architektúre bola štylizovaná píniová šiška obľúbeným dekoratívnym prvkom na štítoch domov, pilieroch, portáloch, balustrádových zábradliach.

Motív píniovej šišky dekoroval barokovú strešnú atiku Piargskej brány. Pôvodné prvky sa žiaľ nezachovali. V ateliéri našej spoločnosti rozbiehame prípravné práce, ktorých výsledkom bude tvarová rekonštrukcia týchto špecifických detailov  a ich prinavrátenie na atiku Piargskej brány. Výraz objektu bude opäť celistvejší, obnova pokračuje po špirále…

 

_