Deň otvorených dverí na Katarínke

Deň otvorených dverí na Katarínke sa uskutoční aj tento rok na sviatok sv. Cyrila a Metoda. V sobotu 5. júla privítajú dobrovoľníci z projektu Katarínka a obce Naháč návštevníkov, ktorí chodia nielen z okolitých obcí a blízkeho okolia, ale aj zo vzdialenejších krajov. Prichádzať k nám môžu turisti po turistických značkách z Naháča aj vzdialenejších Dechtíc, ako aj z parkoviska pod Katarínkou, na ktoré sa dá dostať cez odbočku na ceste medzi spomenutými obcami. V rámci podujatia si budete môcť prezrieť aj dlhoročnú spoluprácu a združení na Katarínke.

Podujatie začína svätou omšou, ktorú budeme sláviť v jej ruinách o 10.30 hodine. Program bude pokračovať predstavením 20 ročnej histórie projektu a hraným divadlom. Program napokon vyvrcholí podávaním gulášu a cesnačky, či otvorením tvorivých dielní a cechov pre väčších i menších. Do organizácie podujatia sa tento rok zapojí aj obec Naháč, ktorý bude podávať občerstvenie a prezentovať jej bohatú históriu. Chýbať nebude ani turistické sprevádzanie po ruinách kláštora s výkladom. Zo spomínaných cechov sa môžete tešiť na archeologický, rezbársky cech, včelárstvo, maľovanie na tašky i drevo a iné ďalšie aktivity. Podujatie potrvá zhruba do 17:00. V Deň otvorených dverí bude k dispozícií v prípade potreby aj naša kyvadlová doprava – zelená
„kocábka“.

Tak ako minulý rok, aj tento rok očakávame mnoho návštevníkov, turistov a priaznivcov Katarínky, obyvateľov obce Naháč, rôznych vekových kategórií. Oddýchnuť si k nám chodia najmä rodičia s menšími aj väčšími deťmi, ľudia starší i mladší i tí, ktorí majú radi turistiku, či len prechádzku v prírode. „Podujatie je určené pre každého a každým rokom je čoraz obľúbenejšie. Teším sa, že nám tento rok pomôže s organizáciou aj obec Naháč.“ povedal hlavný organizátor Michal Novomeský. „Na Katarínku som chodieval ešte za svojich mladých čias a vždy bola v mojom srdci. Som rád, že ako obec vstupujeme do spolupráce s projektom.“ povedal Vladimír Kassa, starosta a pôvodný obyvateľ obce Naháč. Rok 2014 je pre Katarínku výnimočný, oslavujeme 20. výročie, odkedy sa ruiny kláštora začalo upravovať a zveľaďovať do dnešnej podoby. „Tento rok čaká Katarínku taktiež jubilejná, v poradí dvadsiata sezóna, v ktorej hlavnú úlohu pri záchrane ruín zohrávajú noví i skúsení dobrovoľníci.“ dodáva na záver Michal Novomeský.

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. V tomto roku oslavuje projekt 20 rokov, počas ktorých sa dobrovoľníci aktívne venujú záchrane historickej , či zveľaďovaniu blízkeho okolia. Na záchranu ruín využívajú tradičné techniky miešania vápennej malty, murovania, škárovania, či kresania dubových trámov. Okrem toho za účasti archeológov a odborníkov objavujú históriu tohto zaujímavého miesta uprostred prírody.

_