Ukážky technológie horúcej malty

Na medzinárodnom seminári Conserve the Beauty of European Monuments for Future Generations na Lietavskom hrade sme zrealizovali mini prednášku s ukážkou na tému „Horúca malta“. Ide o historickú technológiu, ktorú využívame pre našich konzervačných prácach.

Na stránke ZNZLH zanechal Rado Novák po akcii nasledujúci komentár, veľmi nás potešil:

May 16, 2007 – 12:10 PM
Rado z MT

Ako ste sa už dozvedeli, akcia 11. – 13.5. dopadla úspešne, no ja si dovolím jedno malé skromné hodnotenie. Snímam klobúk pred Michalom Hrčkom a jeho ukážke o vápne. Dovolím si tvrdiť, že to bolo TO NAJÚŽASNEJŠIE, ČO SA NÁM PODARILO v rámci akcií za posledné tri roky. Tak perfektnú praktickú ukážku spojenú s fantastickým popisom a komentárom sme na hrade ešte nezažili !!! Týkalo sa to prípravy malty z kusového vápna. Michal popísal v kocke všetko, od ťažby vápenca, po jeho pálenie a hasenie, ako aj rôzne formy použitia, spracovania a pod. Keď som videl, ako všetci kompletne stoja okolo neho a v tichosti s otvorenou pusou počúvali každé slovo, vedel som, že je to zásah do čierneho. Michal, veliká vďaka !!! Veľmi by ma potešilo, keby sa nám podarilo zorganizovať ešte jednu akciu na Mišov návrh, a to stavbu poľnej pece a pálenie vápna. V nedelu práca s touto maltou – jedna báseň !!! Skvelé na tom je aj to, že hrad má o krok bližšie k návratu v romantickú ruinu – vďaka tomuto spôsobu prípravy malty nám prestanú sudy na hasenie vápna hyzdiť nádvorie !! Len dúfam, že k tomuto pristúpia aj iné združenia…Nič efektívnejšie nenájdu, pretože na prípravu malty nieje potrebná ani miešačka. Samozrejme, večerné premietanie diáčikov s komentárom Mgr. Michala Šimkovica ako aj Ing. Joefa Závackého bolo na špičkovej úrovni. Napriek chladnejšiemu večeru a únave po celom dni to bolo neopakovateľné a úplne skvelé !!! Ďakujeme vám, páni.

zdroj:

Ilustračný obrázok prevzatý zo stránky :https://lietava.rajce.idnes.cz/Vyroba_horucej_vapennej_malty_-_stredoveka_technologia/

_