Okná so „surovým“ sklom

Koncept, charakter nových konštrukcií aj stavebných detailov, ktoré pribúdajú v rámci obnovy ruín hradu sú je potrebné dobre zvážiť. Nevhodné zásahy môžu dlhodobo narušiť výraz objektu. Pri obnove hradu Uhrovec  si pochvaľujeme tímové riešenia, ktoré sú výsledkom tvorivých diskusií s pamiatkarmi, „hradológmi“, expertmi našej spoločnosti https://www.obnova.eu/ a kolegami z o.z. Hrad Uhrovec https://www.hraduhrovec.sk/.

Riešenie nových okenných výplní hospodárskej budovy hradu Uhrovec je vyváženou kombináciou starých technológií, uplatnenia tradičných detailov a materiálov s dôrazom na dobrú funkčnosť okien. Na výrobu rámov bolo použité drevo z červeného smreka, spoje sú vyhotovené  tradičnými tesárskymi spojmi, bez použitia súčasných novodobých zlepšovákov. Okná majú jednoduché členenie, sklené tabuľky sú spájané vitrážovým postupom, prostredníctvom olovených pásikov. Konštrukciu spevňuje, vyztužuje subtílny kovaný priečnik. Zháňanie vhodného skla nám narobilo dosť vrások. Sklo vyrábané tradičnou technológiou – tzv. surové sa nám podarilo zabezpečiť od výrobcu – Majstra sklára až z Čiech. Povrch surového skla je prirodzene, jemne vlnitý, žiadna dokonalá rovina. Záverečná povrchová úprava, ochrana drevených častí je opät realizovaná ľanovým olejom z nášho obchodu https://www.lanovefarby.sk, kde nájdete aj spomínané historizujúce sklo.

Nezabudnite sledovať  na Facebooku: @www.obnova.eu, Instagrame: @michal_hrcka_obnova a na iných sociálnych sieťach. Na našom blogu sa môžete prihlásiť aj k odberu noviniek emailom https://www.obnova.eu/mailinglist/

_